Bøker |
- | Boknyheter |
- | Nationalnyckeln |
- | Boktilbud |
- | Ankommer |
- | Fugler |
- | Pattedyr |
- | Amfibier og krypdyr |
- | Fisk og vann |
- | Insekter og virvelløse dyr |
- | Planteriket |
- | Biologi, økologi, natur og vitenskap |
- | Naturrelaterte titler |
- | Tidsskrifter |
Fuglekassekamera |
![]() Sjekk opp vår demonstrasjonsside for fuglekassekameraer. |
Kjøp gavekort! |
![]() |
I denne boka beskrives livet i dammer og tjern i kulturlandskapet. Du vil bli kjent med planter som lever ved og i vannet. På vannoverflata og nede i vannet er det et rikt dyreliv med både frosk, salamandre og mange forskjellige insekter. Gjennom unike bilder og tekst får du et innblikk i denne verden som er ukjent for de fleste. Fugler og pattedyr som er knyttet til vann beskrives også.
Dammer i kulturlandskapet blir tilført mye næring fra omgivelsene. Dette gjør at vannmiljøet i dammen kan bli ganske ekstremt. For at planter og dyr skal kunne leve her, krever det spesielle tilpasninger. Boka gir eksempler på slike tilpasninger.
Det er stor interesse for å ta vare på slike miljøer og å grave ut nye dammer og tjern. Våtmarksgruppa i BirdLife Norge (tidligere Norsk ornitologisk forening) ble startet i 1990 og har siden den gang hatt ansvar for planlegging og graving av ca. 170 dammer og tjern. Mange eldre dammer i kulturlandskapet er i ferd med å gro igjen. Gruppa arbeider også med å restaurere disse. I tillegg har Våtmarksgruppa egne prosjekter for å ivareta den rødlistede arten storsalamander
10 mest solgte bøker | ||||||||||
|
Følg Natur og Fritid på facebook.com/naturogfritid |
Følg @NaturogFritid
www.twitter.com/naturogfritid |